Вчені кажуть, що вони розробили ранній скринінговий тест, який може виявити рак яєчників з надзвичайною точністю завдяки досягненням у галузі штучного інтелекту.
Про це пише nypost.com.
Підхід машинного навчання з точністю 93% “є новим напрямом у ранньому виявленні раку яєчників, а, можливо, й інших видів раку”, — сказав Джон Макдональд, почесний професор Технологічного інституту Джорджії.
Раннє виявлення особливо важливе, оскільки дослідники Технологічного інституту Джорджії описують рак яєчників як “тихого вбивцю”, який зазвичай має безсимптомний перебіг – його рідко можна виявити під час звичайного гінекологічного огляду.
Вчені Технологічного інституту Джорджії кажуть, що метаболічний профіль жінки можна використовувати для визначення точної ймовірності захворювання на рак яєчників.
“Цей персоналізований підхід до діагностики раку більш клінічно інформативний і точний, ніж традиційні бінарні тести (так/ні)”, – сказав Макдональд.
Рак яєчників є основною причиною смертності від раку серед жінок. Американське онкологічне суспільство повідомляє, що приблизно 1 із 87 жінок захворіє на рак яєчників і 1 зі 130, ймовірно, помре від нього. Серед попереджувальних ознак – здуття живота, біль у животі, утруднення приймання їжі та часте сечовипускання.
Щоб визначити, чи є у жінки рак яєчників, може знадобитися ректовагінальне дослідження органів малого тазу для виявлення відхилень, ультразвукове трансвагінальне дослідження органів малого тазу та/або аналіз крові CA-125 для визначення наявності певного білка.
Читайте провідні новини дня:
- Кадровий голод через мобілізацію: експерт ошелешив прогнозом транспортного апокаліпсису в Києві
- Новий законопроєкт про мобілізацію: детальний розбір від адвокатки та які права хочуть обмежити
- “Звільнення” Залужного може статися за кілька днів – CNN
За раннього лікування виживання протягом п'яти років становить понад 90%, зазначили в Технологічному інституті Джорджії.
Дослідники зосередили свої зусилля на метаболітах – молекулах, що утворюються внаслідок хімічних процесів – у крові.
Як пояснив співавтор Джеффрі Скольник, метаболіти, які потенційно здатні змінити правила гри, ідентифікуються в широких групах, а не як окремі об'єкти.
Менш ніж 7% із них у крові було хімічно охарактеризовано, але машинне навчання у поєднанні з аналітичним методом масспектрометрії дозволило дослідникам виявити унікальні характеристики, які можуть прокласти шлях до діагностики раку яєчників, додав співавтор Донджо Пан.
Він сказав, що завдяки новому підходу тисячі метаболітів “можуть бути легко й точно виявлені”, що дозволить провести “точну діагностику раку яєчників”.
“Очевидно, що існує величезна потреба в точному ранньому діагностичному тесті для цієї підступної хвороби”, – додав Макдональд.
Дослідницька група налаштована оптимістично щодо того, що ця нова методологія, випробувана на 564 жінках, може призвести до раннього скринінгу й інших типів раку.
Нагадаємо, нещодавно 24-річній жінці видалили незвичайну пухлину яєчника вагою 32 кг. Вона навіть не підозрювала про її існування.
Читайте також: