Від 1 липня Угорщина розпочала шестимісячне головування в Раді Європейського Союзу. А вже сьогодні, 2 липня, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан з неанонсованим візитом завітав до Києва.
Що означає для України цей візит та чи варто боятися головування Будапешта в ЄС, розповіла експертка з євроінтеграції та двосторонніх відносин між Україною та ЄС Марія Голуб в екслюзивному коментарі для ТСН.ua.
За словами експертки, дуже добре, що цей візит відбувся.
По-перше, він був важливий для Орбана, щоб продемонструвати, що він налаштований конструктивно після всього, що відбулося між ним і попереднім поки що керівництвом ЄС, та після новоствореної ним напівгрупи в Європарламенті (Віктор Орбан, лідер ультраправої Австрійської партії свободи Герберт Кікль і експрем’єр Чехії Андрей Бабіш оголосили про створення нової правої групи в Європарламенті – ред.) з її дуже критичною й скептичною аджендою.
“Тобто на другий день головування Угорщини в ЄС Орбану було важливо продемонструвати, що він налаштований на співпрацю, оскільки у Брюсселі його постійно і дуже справедливо звинувачували в блокуванні всього по Україні. А це так і є: будь-яке українське питання, чи то військова допомога, чи євроінтеграція, чи двосторонка – Угорщина постійно все блокувала. Тому візит до Києва – можливість для Орбана показати, що вони відкриті до діалогу”, – сказала в коментарі ТСН.ua Марія Голуб.
По-друге, щодо питання прав нацменшин, на якому наполягає Орбан, для ЄС важлива не так думка Угорщини, як Венеційської комісії. Тому Україні треба це питання максимально порушувати та виводити за рамки двосторонніх переговорів, за рамки винятково угорського питання (бо в Україні є не лише угорська нацменшина), і підключати інші важливі центри впливу.
По-третє, піврічне головування Угорщини в ЄС – не катастрофа для України та нашої євроінтеграції.
“Всі пріоритети Угорщини були погоджені ще півтора року тому. Наприклад, зараз свої пріоритети випрацьовує Польща за пів року до початку свого головування. Так само вже почала готуватися Данія. Тому сюрпризів не буде.
Але річ ще й у тому, що ці пів року – це саме трансформаційний період у самому ЄС. Нічого важливого точно не буде відбуватися до вересня, поки не буде затверджено нове керівництво Європарламенту та Єврокомісії. Нова Єврокомісія, найімовірніше, почне працювати наприкінці жовтня – на початку листопада. Плюс всередині ЄС є політичний консенсус, що наступний комісар з розширення (а зараз це представник Угорщини Олівер Варгеї – ред.) – а для України це одне з ключових портфоліо – не має бути угорцем”, – додає Марія Голуб.
Дійсно, за її словами, для України було ключовим моментом провести Міжурядову конференцію щодо вступу України до ЄС (яка фактично й відкрила наші офіційні переговори про вступ – ред.) до початку угорського головування. І ми це зробили, бо наступні пів року Єврокомісія буде доробляти скринінг відповідності законодавства України праву ЄС. Десь за пів року ми зможемо відкрити перший кластер переговорів. А від 1 січня 2025 року вже починається головування Польщі в ЄС.
“Єдине, ми маємо розуміти, що це Орбан, у нього своя адженда, з політичних міркувань він буде постійно зараз конфліктувати з ЄС. І тут для нас ключове – не дати йому можливості використати українське питання в своїх інтересах, зокрема в рамках новоствореного напівобʼєднання в Європарламенті, де вони вже чітко заявили, що виступають “за мир”. Це дуже маніпулятивна заява, яка протиставляє їх європейській бюрократії, яка в їхній інтерпретації начебто “за війну”, не пояснивши, що мир на умовах, які вони пропонують, чомусь сильно збігається з тим, про що дуже часто говорить Путін”, – підсумувала Марія Голуб.
Раніше ТСН.ua з'ясовував, навіщо Орбан вперше за майже десять років приїхав до Києва з неанонсованим візитом.
Нагадаємо, дипломат Андрій Веселовський назвав головну мета візиту прем’єра Угорщини до України. Нардеп Олександр Мережко висловив свою точку зору, чому Орбан приїхав до України.
Читайте також: