Вступ до НАТО: які шанси в України стати членом Альянсу

Наприкінці листопада голова Офісу президента Андрій Єрмак заявляв, що Україна твердо стоїть на шляху до повноцінного членства в НАТО. За його словами, за два роки країна стала сильнішою, зокрема стандарти Альянсу вже впроваджуються в українських Збройних силах.

Віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина зазначила, що завершення війни неможливе без членства країни в ЄС і НАТО. Проте момент запрошення України до Альянсу був втрачений, і тепер Україна концентрується на реалізації обіцяного майбутнім президентом США Дональдом Трампом.

У Брюсселі впродовж 3-4 грудня на засіданні зберуться міністри закордонних справ країн-членів НАТО. Чи отримає Україна бажане запрошення до Альянсу – читайте в ексклюзиві від ТСН.ua.

Умова для вступу до НАТО

Президент України Володимир Зеленський припустив, що укласти угоду про припинення вогню на фронті можна буде за умови взяття неокупованої території України “під парасольку НАТО”.

Про це він заявив, коментуючи один із планів новообраного президента США Дональда Трампа щодо припинення війни, який начебто передбачає можливість поступки територіями, окупованими Росією.

Зеленський сказав, що членство в НАТО для неокупованих територій України може покласти край “гарячій фазі війни”, однак у запрошенні до НАТО має йтися про те, що Альянс визнає міжнародно визнані кордони України.

Також Зеленський додав, що для припинення бойових дій в Україні НАТО потрібно було б швидко ухвалити рішення.

Країни Північної Європи припускають, що досвід Німеччини часів Холодної війни може стати зразком для України, про що пише Politico. Тоді західна частина Німеччини приєдналася до НАТО, а схід залишався під впливом СРСР.

За аналогією, захід України міг би інтегруватися до НАТО, водночас східні території, які зараз окуповані Росією, залишатимуться поза межами Альянсу.

Як пише видання, цю концепцію може підтримати Зеленський, зокрема він заявив:

“Якщо ми хочемо завершити гарячу фазу війни, нам потрібно забезпечити захист території України, яка перебуває під нашим контролем, під парасолькою НАТО”.

Альтернативи НАТО для України немає

Вступ до Альянсу – основна гарантія безпеки для України. Попри те, що існують різні формати гарантій безпеки, всі вони не підходять для нашої країни, повідомив Зеленський в інтерв'ю Kyodo News.

Зеленський навів приклад Будапештського меморандуму та Мінських домовленостей, з яких можна дійти висновку, що альтернативи, крім вступу до НАТО, Україна не має.

Він підкреслив, що Україна не може “стати на граблі” втретє. Президент додав, що гарантії того, що Росія більше не прийде з окупацією, важливі не лише для України, але й для бізнесу та західних інвесторів.

“НАТО – це безпека. І для України, і для наших партнерів. Для багатьох у регіоні”, – підсумував Зеленський.

Згодом, під час зустрічі з новим президентом Європейської ради Антоніу Коштою, глава держави заявив, що Україна ніколи не визнає окупацію своїх територій агресоркою Російською Федерацією. Цього не буде навіть заради членства в НАТО.

Зеленський наголосив, що не може бути запрошена до НАТО частина територій України. І це, за його словами, навіть зважаючи на те, що найкращі гарантії для України – це НАТО.

“Це автоматичне визнання, що всі інші території не лише в небезпеці, а всі інші території не є українськими. Тому Україна ніколи на це не піде. Ми не визнаємо ці землі російськими тому, що це наші землі. Це тимчасово окупована частина України”, – заявив президент.

Згідно з документом, який є в розпорядженні “Європейської правди”, Україна як держава відмовляється від форматів, альтернативних членству.

Думки союзників розділилися

Президент України Володимир Зеленський просить про членство України в НАТО, а європейці шукають інше рішення, пише Le Monde.

Антоніу Кошта, новий президент Європейської ради, та Каяя Каллас, нова очільниця європейської дипломатії, відвідали Київ у неділю, щойно вступивши на посади.

“Запрошення України до НАТО – це необхідна річ для нашого виживання”, – заявив президент України Володимир Зеленський у неділю, 1 грудня, вітаючи нового міністра закордонних справ ЄС і нового президента Європейської ради.

За словами одного з дипломантів, “членство в НАТО є варіантом, який викликає у багатьох союзників велике занепокоєння”. Таку думку він висловив, посилаючись на заперечення Німеччини та Угорщини, не кажучи вже про США.

Хоча деякі країни, як-от Франція і Велика Британія, наполягають на тому, щоб запросити Київ до НАТО, президент США Джо Байден відмовився санкціонувати це, а його наступник ніколи не підтримував цю ідею.

Навпаки, у спільно підписаній доповіді, опублікованій у квітні, новий спеціальний посланник Трампа з питань російсько-українського конфлікту генерал Кіт Келлог запропонував: “Щоб переконати Путіна приєднатися до мирних переговорів, президент Байден та інші лідери НАТО повинні запропонувати відкласти членство України в Альянсі на тривалий період в обмін на всеосяжну мирну угоду з гарантіями безпеки, яку можна перевірити”.

Раніше прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що блокуватиме вступ України до НАТО, доки перебуватиме на посаді голови уряду.

“Україна заслуговує на чесний і справедливий мир, який відповідає встановленим правилам. Україна може бути частиною ЄС, але зовсім не може бути членом НАТО”, – сказав Фіцо.

Він рішуче висловився проти вступу України до Північноатлантичного альянсу. Політик вважає, що це може спричинити серйозну ескалацію глобального конфлікту.

“Членство України в оборонному союзі НАТО могло б призвести до спалаху Третьої світової війни”, – заявив прем’єр.

Лідер словацького парламенту запевнив, що доки він обіймає посаду голови уряду, Словаччина виступатиме проти прийняття України до Альянсу, членом якого вона є від 2004 року.

Чи отримає Україна запрошення під час зустрічі міністрів у Брюсселі

У Брюселі 3 грудня міністри закордонних справ країн НАТО зібралися на засідання.

Перед цією зустріччю голова МЗС України Андрій Сибіга зауважував, що лише через “шлях до миру через силу” можна змусити Кремль піти на переговори. Одним із ключових кроків для цього є вступ України до Альянсу. Зокрема, це дасть змогу забрати в країни-агресорки один з головних аргументів у веденні війни.

Проте ймовірність, що міністри НАТО дослухаються до прохання Києва, невелика, передає Reuters.

Анонімно дипломати пояснили, що зараз серед 32 членів НАТО відсутні ознаки необхідного консенсусу.

За інформацією агентства, відповідне рішення зруйнує надії України на політичний імпульс в очікуванні повернення обраного президента США Дональда Трампа до Білого дому.

Генсек НАТО Марк Рютте на зустрічі у Брюсселі уникнув прямої відповіді щодо можливого запрошення України до Альянсу, передає кореспондентка ТСН. На його думку, зараз треба зосередитися на інших нагальних потребах.

“Ми домовилися про незворотний шлях до НАТО. До та після Вашингтонського саміту союзники працювали над будівництвом мосту, і він складається, наприклад, з окремих двосторонніх угод з безпеки між союзниками та Україною, але також виконання всіх рішень, про які домовилися у Вашингтоні. Тож це відбувається крок за кроком”, – повідомив Марк Рютте.

Рютте вважає, що треба зосередитися на військовій підтримці для України, адже Київ має отримати можливість перебувати в позиції сили на потенційних переговорах з Москвою.

“Але я думаю, що ми повинні зосередитися, і ми будемо зосереджуватися протягом наступних двох днів на тому, що потрібно зараз. І те, що зараз потрібно – це переконатися, що військова допомога потрапить до України, тому що це критично для них зараз”, – додав генсек НАТО.

Нагадаємо, перед початком міністерської зустрічі Альянсу в Брюсселі Марк Рютте заявив, що Кремль не готовий до перемир’я, тому допомога Україні в самозахисті є “обов’язком НАТО”.

Читайте також: 

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *