Фермери повертаються до Первомайської громади, що на Миколаївщині. І хоча окупанти зруйнували там села й підприємства, місцеві жителі самостійно беруться їх відновлювати. Бо ж земля чекає – кажуть вони.
Про це йдеться у сюжеті кореспондентки ТСН Юлії Кирієнко.
Окупанти знищили фермерські господарства на Миколаївщині
Село Благодатне було транзитним для росіян, коли ті сунули на Миколаїв, а потім опинилося в сірій зоні. Тепер замість приватних садиб – випалена земля. А навколо – заміновані поля. Тож заново фермери відновлюють усе самі. До села повернулося вже кілька сімей місцевих і дехто з підприємців.
В побитій уламками снарядів колишній майстерні Михайло знаходить на диво вцілілі запчастини. Вони у пригоді, щоб вручну відремонтувати сівалку.
“З трьох одну збираємо. Дві погоріли. Одна залишилася стара, побита, але майже зробили”, – каже фермер з Миколаївщини Михайло Звіришин.
Вони квапляться відновити машину, щоб посіяти соняшник, адже погода сприяє.
З трьох знищених тракторів 75-річний фермер зібрав один
Фермер Михайло у свої 75 років змушений знову працювати руками. Адже до бойових дій усе робили спеціальні машини. З того металобрухту, що по собі залишили росіяни, вдалося з трьох тракторів зібрати один. Бо ж без нього фермерам ніяк не впоратися.
“Ось цими руками. Я – технічну частину. А хлопці красили, варили його”, – каже Михайло Звіришин.
Але засіяти поля – це лише частина роботи, кажуть фермери. Для цього їх спочатку треба розмінувати. І це доводиться теж робити власноруч.
Фермери самостійно розміновують поля
Від початку весни лише фермери з металошукачами обійшли третину своїх угідь. Та земля тут замінована настільки, що небезпечні знахідки чатують у ніби вже очищених місцях. Їхній родич тут підірвався на тракторі. Чоловік приїхав допомогти удобрити землю, і тепер у лікарні з пошкодженими очима.
Щоб відновити підприємство, яке родина фермерів мала до бойових дій, тепер треба щонайменше 5 років. Але, кажуть, з чогось треба ж починати. Скаржаться, що держава геть не допомагає, навіть кредитами. Хоча податки та оренду за паї вони продовжували платити навіть тоді, коли село було в сірій зоні.
▶ На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео: ТСН 07:00 за 17 квітня 2024 року | Повний випуск новин
Нагадаємо, українські сапери розмінували ще майже дві тисячі гектарів території держави.
Читайте також:
- Розмінування Чорного моря: стало відомо про час та обсяг операції Румунії, Болгарії й Туреччини
- Для розмінування звільнених територій створено 10 батальйонів і три роти – заступник міністра оборони
- Стало відомо, скільки від початку повномасштабного вторгнення РФ знешкоджено вибухонебезпечних предметів