Що таке дротяники та яка від них шкода
Дротяника можна легко візрізнити від інших шкідників за зовнішнім виглядом. Це личинка жука-ковалика з жорстким як дріт тілом та лискучою поверхнею. Найбільшу шкоду він завдає картоплі, хоча не такий відомий як колорадський жук. Виявити його складніше, ніж колорадського жука, тому що він живе і шкодить під землею.
Дротяники не лише шкодять бульбам картоплі, вони знищують насіння, сходи, коріння й навіть стебла рослин.
Який вигляд має дротяник
Довжиною він може бути від 1 до 5 см, від темно-бурого до жовтого кольору. Розчавити дротяника практично неможливо. Цикл розвитку жука тривалий – у перший рік личинка харчується підземною частиною рослини, найбільше шкоди дротяник приносить на другому році життя. На четвертому році утворюється лялечка, а з неї навесні жук-ковалик.
Як знищити дротяника
Механічні засоби боротьби з дротяником
- Зараз, восени, потрібно глибоко перекопати ґрунт, а відвальна оранка ґрунту перед першими морозами знизить кількість дротяників на половину, а то і більше.
- Навесні також потрібно перекопати ґрунт з ретельним знищенням личинок, лялечок і жуків-лускунів.
- У міжрядді картоплі, квасолі і гороху висівати сидерати, що відлякують дротяників – це гірчиця, люпин, люцерну, а також чорнобривці, фацелію.
Чого боїться дротяник: чим полити, обробити личинку
- Розкислити ґрунт за допомогою вапна, що не лише знищить значну кількість личинок, а й, як відомо, покращить структуру ґрунту. Крім вапна, можна вносити раз на 3-4 роки золу, крейду, доломітове борошно.
- Найкращий рослинний засіб від дротяників – настій чистотілу, яким поливають ґрунт на ділянці.
- Міжряддя посипають деревною золою, і від цього личинки жука-ковалика гинуть
- Ефективно проти дротяників та корисним для рослин буде внесення в ґрунт азотних добрив, що містять амоній, чи полив аміачною водою. Разом зі знищенням личинок, такий спосіб підживить коренеплоди азотом.
- Дієвим засобом є мелена яєчна шкаралупа, яку розсипають по всій ділянці.
- Захистити картоплю від дротяників допоможе обробка ямок перед посадкою розчином марганцівки. Потрібно розчинити 5 г марганцівки у 10 л води та полити цим розчином з розрахунку півлітра на ямку. Але потрібно бути обережним, у кислому ґрунті розчин може спалити коріння, тому замість обробки ямок розчином марганцівки покладіть у ямку жменю лушпиння цибулі.
- Ефективним способом боротьби з дротяником є обробка поверхні ділянки кухонною сіллю, але це часто робити не можна, десь раз на 7 років.
- Полити настоєм із кропиви, чистотілу, кульбаби або мати-й-мачухи.
Приманки від дротяників
Знищити личинки допоможуть приманки та пастки.
- Викопайте неглибоку ямку, покладіть туди шматочки морквини й буряка та чим-небудь накрийте. Можна використовувати півлітрові банки – наповніть їх шматочками коренеплодів, накрийте та вкопайте їх в ґрунт по вінця на кожен квадратний метр по одній. Через 2-3 дні витягніть банки з землі та знищте наявних там личинок.
- Восени розкладають на ділянці шматки гною, пучки соломи, які з першими морозами збирають разом із личинками й знищують.
Читайте також: