Заборонили в’їзд до ЄС? Покрокова інструкція, як діяти під час воєнного стану

Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну та запровадження воєнного стану тисячі українців стикаються з проблемами виїзду за кордон. Особливо це стосується чоловіків віком від 18 до 60 років, щодо яких діють обмеження.
Як діяти, якщо прикордонники заборонили в’їзд до ЄС для РБК-Україна пояснив керуючий партнер "Юридичної компанії "Муренко, Курявий і Партнери" Олександр Курявий.
Найчастіші причини відмови
Серед основних причин - невідповідність документів, недостатнє обґрунтування мети поїздки або порушення візового режиму. В умовах воєнного стану все частіше відмови пов’язані з обмеженнями, визначеними Указом президента №64/2022.
"Чоловікам варто бути особливо уважними: навіть якщо у вас є законні підстави для виїзду, прикордонники можуть вимагати підтвердження через реєстри "Оберіг" чи "Шлях", - зазначає юрист.
Отримайте письмове рішення
Перший крок - вимагайте письмове рішення про відмову. Це передбачено українським законом "Про прикордонний контроль" та Шенгенським кодексом про кордони.
У документі мають бути зазначені:
- дата та місце відмови;
- причина;
- порядок оскарження.
- Адміністративним шляхом. Скаргу подають до Держприкордонслужби України або відповідного органу країни ЄС. Варто додати документи, що підтверджують право на виїзд: довідку ВЛК, бронювання, дозвіл ТЦК. Термін подання - 30 днів.
- Судовий порядок. Позов подається до окружного адміністративного суду (в Україні) або до суду країни ЄС. Додайте копію рішення про відмову та докази законності вашого виїзду. Можна подати клопотання про зупинення дії рішення.