Хворого на СМА активіста Назарія Гусакова підозрюють у шахрайстві: що відомо

Гусакова звинувачують у тому, що він не публікує звіти (скриншот зі сторінки користувача @ambivalent_s)
Один зі скріншотів показує приватне листування, де Назарій на прохання про звіт відповідає, що може надіслати чек лише "в порядку виключення". Сам він пояснює, що не проводить "збори" в класичному розумінні, а отримує постійну підтримку, "як підписку на Нетфлікс".
Повторне використання фото
Користувачі соцмереж виявили, що Назарій декілька разів використовував одне й те ж фото для ілюстрації придбання ліків. Це викликало підозру: чи справді ці ліки купувалися неодноразово, чи просто дублювалися пости для нових донатів.
У соцмережах розповідають, що Гусаков використовує одні і ті ж фото (скриншот зі сторінки користувача @svi_soudade)
Можливі зв’язки з онлайн-гемблінгом
Інший виклик недовіри - архівні пости Гусакова у соцмережах, де він згадує гру в покер і ставки. Деякі користувачі X припускають, що він міг мати залежність від азартних ігор і використовував пожертви не за призначенням. Прямих доказів цього наразі немає, але такі пости підірвали репутацію людини, яка публічно збирає великі суми грошей.
Гусаков розповідав про ставки (скриншот зі сторінки користувача @ekaterinalutik)
Неузгодженість із міською програмою
Окремі запитання виникли і до того, чому Гусаков продовжував активні збори коштів після того, як у червні 2023 року став учасником львівської програми забезпечення ліками від СМА.
За словами міського голови Львова Андрія Садового, Назарій щомісяця безкоштовно отримує препарат "Еврісді" у дозуванні, визначеному лікарями. Хоча сам Гусаков заявляє, що йому не вистачає дози, повторну експертизу для її корекції він поки не пройшов. Тим часом продовжує заявляти про потребу в додаткових витратах - на реабілітацію, масажі, допоміжні засоби.
Підрив довіри медіа і донаторів
З огляду на відсутність чітких відповідей і звітів, навіть ті, хто підтримував його публічно - журналісти, блогери, редакції, - заявили, що почуваються "непевно" і очікують пояснень.
Позиція Дениса Бігуса щодо скандалу з Назарієм Гусаковим
Журналіст-розслідувач і редактор Bihus.Info Денис Бігус публічно відреагував на скандал довкола Назарія Гусакова, назвавши ситуацію "стрьомною" і такою, що виглядає "хр***во". Він визнав, що раніше підтримував Гусакова, бо історія хлопця з важким діагнозом здавалася справжньою, а заклики про допомогу - щирими.
Однак після появи в мережі численних постів із доказами відсутності фінансових звітів, повторного використання фото та сумнівів щодо витрат, Бігус заявив, що не може ігнорувати викликану недовіру:
"Я не знаю, що з цим робити. Але я знаю, що це виглядає хр***во. Я підтримував його - словом, публікацією, грошима. Це був вибір. Зараз це стрьомний досвід. Непевний. Неприємний", - написав журналіст у Facebook.
Він наголосив, що не хоче робити остаточні висновки, поки не побачить повної картини. Але вже зараз ситуація шкодить не лише репутації самого Гусакова, а й довірі до всієї сфери благодійності в Україні. Бігус також припустив, що навіть якщо частина претензій не підтвердиться, комунікація з боку Гусакова - провальна.
Позиція Андрія Садового щодо ситуації з Назарієм Гусаковим
Міський голова Львова Андрій Садовий публічно прокоментував ситуацію довкола Назарія Гусакова, наголосивши, що місто забезпечувало його лікування життєво необхідними препаратами.
За словами Садового, у 2023 році Львівська міська рада підписала меморандум із фармкомпанією "Рош Україна", і з червня 2024 року Назарій Гусаков став першим дорослим львів’янином, який безкоштовно отримує цей препарат. Щомісяця він отримує 3 флакони - відповідно до рекомендацій медиків.
Місто виділило 3,5 млн гривень на його лікування. Частину упаковок надає виробник безоплатно в межах домовленостей. Видача препарату здійснюється через поліклініку, і пацієнт має проходити періодичні обстеження. За словами мера, востаннє Гусаков мав пройти повторну експертизу для перегляду дозування, але досі цього не зробив.
Садовий відкрито визнав, що після початку програми сподівався, що Назарій припинить публічні збори. Проте збори коштів були поновлені. Сам Назарій пояснив, що йому потрібні додаткові витрати - на реабілітацію, масажі, засоби догляду тощо.
Позиція Гусакова
Станом на 18 червня Назарій не спростував і не підтвердив звинувачення напряму.
"Будь ласка, не донатьте мені, якщо ви рахуєте мої мільйони… Підтримуєте - добре. Не підтримуєте - не треба", - написав він у своєму Telegram.
Нагадаємо, РБК-Україна розповідало, що попри зусилля держави та бізнесу, більшість українців досі має низький рівень фінансової грамотності. Це проявляється у відсутності базових навичок управління коштами, нездатності порівнювати фінансові продукти, помилках при обміні валют та вразливості до шахрайства.
Низька обізнаність стримує інвестиції й стимулює розвиток шахрайських схем. Водночас експерти відзначають позитивні зрушення - зростає попит на прозорі цифрові фінансові сервіси, які допомагають підвищувати фінансову освіту населення.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.