Gazeta.vn.ua
← Назад до новин

Івана Купала - не свято? Що кажуть у ПЦУ і чи дозволені християнам "народні гуляння"

Головні новини | 20.06.2025

Івана Купала - не свято? Що кажуть у ПЦУ і чи дозволені християнам "народні гуляння"
У Православній Церкві України неодноразово розповідали, що у християн немає і не було такого святого - "Івана Купала". Тож і свята такого у новоюліанському церковному календарі, яким керується нині ПЦУ, також немає. Докладніше про те, з яким важливим церковним святом збігається Івана Купала, на який день припадає цього року, а також як ставиться ПЦУ до так званих "народних купальських гулянь" і чи варто вірянам до них долучатися, - читайте в матеріалі РБК-Україна нижче. З яким важливим святом збігається Івана Купала Згідно з інформацією прес-служби ПЦУ, Івана Купала "за примхою історії" відзначаються поряд із важливим християнським святом - Різдвом чесного славного пророка, Предтечі та Хрестителя Господнього Іоана. "Іоан Хреститель є одним із найбільш шанованих святих, його пам'яті присвячені аж 7 святкових дат у церковному календарі і він є єдиним святим, чиє земне народження святкує Свята Церква, окрім Спасителя і Його Пречистої Матері (інших святих ми вшановуємо в день їхнього упокоєння, тобто їхнього народження для вічності)", - розповіли українцям. Наголошується, що свято Різдва Іоана Предтечі, як і кожне церковне свято, віруючі люди відзначають у храмах, "з молитвою на вустах". Тим часом Івана Купала - язичницьке свято, встановлене на честь вшанування божества під іменем "Купало", якого різні дослідники характеризують, як:
  • "божество продовження роду";
  • "покровитель водойм";
  • "поганський бог земних плодів" тощо.
Наші пращури святкували й приносили жертву цьому божеству в день літнього сонцестояння, коли день був найдовшим, а ніч - найкоротшою в році. "У момент розквіту природи, коли все навколо розвивається, зеленіє, квітне - тоді язичники влаштовували магічні обряди, аби вшанувати сонце як джерело тепла, світла і життя, і задобрити божества, які б "допомогли" зберегти майбутні врожаї", - нагадали у ПЦУ. Проте згодом Купало "став" ще й Іваном - найімовірніше, саме через вплив християнства (коли на ту ж саму дату припало вшанування великого пророка Іоана Предтечі, який хрестив Господа Ісуса Христа у водах Йордану). "Іоан Хреститель хрестив водою, тому й день називається Івана Купала", - нерідко саме так пояснюють назву свята... Насправді ж Різдво Іоана Предтечі та "Івана Купала" - це два зовсім різних свята", - наголосили у прес-службі Православної Церкви. Коли Івана Купала і Різдво Іоана Предтечі цього року Раніше ПЦУ дотримувалась юліанського церковного календаря, згідно з яким свято Івана Купала припадало в ніч на 7 липня. Цього ж дня відзначали й Різдво Іоана Предтечі. Однак після переходу ПЦУ на новоюліанський календар дата змістилась на 13 днів раніше. Отже, цього року українці відзначатимуть свято Івана Купала в ніч проти 24 червня (з понеділка, 23 червня, - на вівторок, 24 червня). Водночас Різдво чесного славного пророка, Предтечі та Хрестителя Господнього Іоана припадає (згідно з церковним календарем) на 24 червня 2025 року.

Різдво Іоана Предтечі за церковним календарем припадає на вівторок, 24 червня (скриншот: pomisna.info) Чи можна вірянам долучатись до "купальських гулянь" "Язичники поклонялися сонцю, тож не дивно, що їхні масові ігрища та обряди "очищення" вогнем і водою проходили наприкінці червня, у день літнього сонцестояння", - зауважили у ПЦУ. Вважається, що звідси й пішли "всі відповідні обрядові дійства", пов'язані з віруваннями, що в цей день "сонце купається у воді", тому й вода, як і вогонь, нібито має особливу, "чудодійну" силу. "Відтак "купальські" ритуали, пов'язані з водою, вогнем, рослинами - є суто язичницькими й жодного стосунку до шанування пророка Іоана не мають", - наголосили у ПЦУ. Зазначається, що у церковному уставі прямо не згадується заборона щодо народних купальських гулянь, однак безперечно не варто долучатись до:

  • ворожінь;
  • сороміцьких ігрищ;
  • стрибання через вогонь (як відгомону поганського "обряду очищення").
"Щодо участі вірян у "народних купальських гуляннях", то враховуючи, що Церква до них не має стосунку, вважаючи їх відлунням язичницьких обрядів... від таких "гулянь" слід утримуватися", - зауважили у ПЦУ. Натомість богоугодними та духовно корисними для вірян будуть:
  • молитви;
  • добрі справи (на вшанування справжнього святого Івана - Господнього Предтечі).
"Тож все, що ви робите, робіть свідомо та відповідально, завжди пам'ятаючи, що ви - християни", - підсумували у ПЦУ. Нагадаємо, раніше ми розповідали про найважливіші для вірян дні впродовж літнього сезону 2025 року - які церковні свята українці відзначатимуть у червні, липні та серпні. Читайте також, навіщо українцям потрібен багатоденний Петрів піст, що розпочався 16 червня, які обмеження він накладає та коли закінчується. При підготовці матеріалу було використано такі джерела: Православний церковний календар новоюліанський 2025, прес-служба Православної Церкви України (ПЦУ) у Facebook. Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.