Gazeta.vn.ua
← Назад до новин

Компліменти, які можуть образити: що краще не говорити навіть з добрими намірами

Всі новини | 26.06.2025

Компліменти, які можуть образити: що краще не говорити навіть з добрими намірами
Часом комплімент звучить гірше за критику - "ти так гарно виглядаєш для свого віку" або "ні нічого, ти теж симпатичний". Навіть коли ви хочете підтримати людину, слова можуть зачепити, образити чи викликати неприємний посмак. Чому так відбувається і які фрази краще ніколи не казати, навіть з найкращими намірами, розповідає РБК-Україна. Чому деякі компліменти - як ложка дьогтю Комплімент - це соціальна валюта, але тільки якщо ним не намагаються заплатити за почуття переваги, жалість чи приховану критику. Проблема не в самих словах, а в підтексті, тоні або порівнянні, яке ставить людину в незручне становище. Компліменти, які краще ніколи не говорити "Ти гарна... для свого віку" Що не так: це ніби сказати "Ви не встигли розвалитися повністю". Як краще: "Ти чудово виглядаєш", без уточнень. І крапка. "Ти схудла - тепер така красива!" Що чує людина: "До цього ти була негарною". Як краще: "Тобі дуже пасує ця сукня", або "Ти світишся сьогодні". "Ти не така, як інші жінки/чоловіки" Це може звучати як приниження інших, а значить - знецінення самої людини. Як краще: "Ти маєш дуже особливу енергетику/погляд/манеру". "Для мами/трьох дітей ти добре виглядаєш" Це не комплімент. Це ярлик. Як краще: "Ти дуже стильна і впевнена в собі" - і це буде правдою. "Ну ти не дурна" або "Ти ж не тупа" Це образа, замаскована під визнання. Як краще: "Ти маєш дуже гострий розум" або "Твої думки завжди точні". "Ти мені подобаєшся, бо не носиш макіяж" Є ще й інший варіант цієї фрази - "тобі без макіяжу навіть краще". І знову - знецінення інших жінок або спроба похвали через виключення. Як краще: "Ти така природна й відкрита - це вражає". "Ти молодець, попри те, що багато хто вважає інакше" Що чує людина: хтось сумнівається в її здібностях, її недооцінюють. Як краще: "Ти молодець і чудово впоралася" "Ну нарешті ти це зробив (зробила)" Що чує людина: докір - "мовляв, скільки можна було тягнути" Не варто так хвалити, бо це викликає почуття незручності або провини за повільну дію. "Ти зовсім не схожий на себе з новою зачіскою" Ніби намір хороший - похвалити, але людина може почути, що вона встала непізнаваною в поганому сенсі. Просто похваліть стрижку або нове плаття - "тобі дуже личить" "Ти така гарна людина, і досі сам(а)" Ніби комплімент, але одразу ж неприємно. Така фраза ставить під сумнів цінність особистості і є натяк, що з таким набором якостей людина вже давно повинна була влаштувати своє життя. Нюанс - не тільки що, а і як Навіть найкращі слова можна зіпсувати: Слідкуйте за тоном. Саркастичний комплімент перестає бути компліментом. Пауза перед "але": "Ти гарна, але…" - це автоматичне знецінення. Очікування вдячності. Не всі зобов'язані вам посміхатися у відповідь. Що говорити замість цього
  • "Ти сьогодні виглядаєш дуже впевнено"
  • "Мені дуже цікаво слухати тебе"
  • "У тебе є особливий шарм"
  • "Те, як ти вирішила цю ситуацію  вражає"
Ключ у щирості й відсутності прихованої оцінки. Комплімент - це не про вас, а про того, кому ви його кажете. І якщо після вашої фрази людині хочеться згоріти від ніяковості - це не комплімент, це замінована фраза. Вас може зацікавити:
  • Як ввічливо словами зупинити людину, яку порушує ваші кордони
  • 5 простих фраз, які швидко та влучно поставлять на місце маніпуляторів
  • Одна фраза, яка дозволить швидко завершити будь-яку сварку
Під час написання матеріалу були використані джерела: статті на Psychology Today, American Psychological Association та поради Harvard Business Review.