Gazeta.vn.ua
← Назад до новин

День Петра і Павла: які прикмети і традиції українці зберігали сторіччями

Всі новини | 26.06.2025

День Петра і Павла: які прикмети і традиції українці зберігали сторіччями
День Петра і Павла, що припадає на 29 червня, завжди вважався в Україні символом "вершини літа" - часу підготовки до сіножатей, завершення петрівського посту й початку активної польової роботи. Разом з цим святом збереглося багато важливих народних обрядів і прикмет. РБК-Україна розповідає про різноманітні та цікаві українські традиції та обряди, пов'язані з днем Петра і Павла. Святкові обряди в Карпатах У Карпатах у цей день пастухи збирали тварин і йшли на вигін - у "петрівник". Гуцули приносили традиційні пиріжки з сиром, відомі як мандрики або персвертаники, які готували самі ж і згодом пригощали гостей.  Після трапези часто влаштовували змагання, танці й забави - свято мало як релігійний, так і розважальний характер. Юнакам дозволяли добути перший надій молока і продати його: виручені кошти йшли на їхні потреби. Обрядові канави та мандрики Напередодні свята підлітки викопували квадратні канавки, щоб опустити туди ноги й улаштовуючи навколо імпровізований стіл - скатертина, мандрики, капустяні й сирні смаколики, а також безалкогольну наливку.  Цей обряд мав нагадувати про очищення, єднання й щедрість - кожен ділився найкращим з дому. Часто господині самі готували мандрики зі сметани, сиру та яєць. Страви ці несли і до церкви на освячення. Ритуальні страви й освячення З ячменю нового врожаю випікали обрядовий хліб, званий Божою просфорою, який відносили до церкви - священник ламав його й роздавав присутнім. Цей жест висловлював подяку апостолу Петру за завершення літнього посту.  Також основною святковою стравою були сирні бабки - ще одна альтернатива мандрикам, які, за переказами, любили самі Петро й Павло. У багатьох регіонах ці страви стали символом відродження літа та родючості.

Петра і Павла - це "вершина літа" (фото: Getty) Народні прикмети й вірування Народні прикмети на День Петра і Павла дуже різноманітні: 

  • тепла й безхмарна погода віщувала врожай, 
  • дощ - багатий медоносний сезон, 
  • ранковий туман - багато грибів, а жарке - продовження спеки ще на 40 днів,
  • якщо не спати в ніч на свято - весь рік будеш веселим і здоровим,
  • якщо святковий день холодний - прогноз був на нестатки.
Заборони та повір’я Цей день був священним, тож заборонялося працювати на полі або в саду - земля нібито набирала силу й потребувала відпочинку.  Не дозволялося сідати на поріг або підіймати речі - боялися образити святих. А також не можна було вступати в шлюб - вважалося, що молодята накличуть біду.  Було неприпустимо їсти свіжі ягоди, щоб не притягнути самотність і нещастя: випадково зірваний плід радили віднести до церкви й пригостити нужденних. Весілля, зцілення й народні свята Після свята Петра і Павла починався активний період весіль, адже вважалося, що ті шлюби, що укладені в цей час, будуть щасливими й міцними. Вірили, що молитви святим допомагають у зціленні від гарячкових хвороб та душевних хвилювань.  Також до святих зверталися моряки й підприємці - Петра вважали покровителем моряків, Павла - ділових людей. Молитва цим апостолам означала надію на захист у справах і на воді, й у промислі. Вас може зацікавити
  • Як провести Петрів піст, щоб не було шкоди здоров'ю
  • Коли святкують Медовий, Яблучний і Горіховий Спаси у 2025 році
  • Календар церковних свят та постів з червня по серпень 2025 року
При написанні використовувалися наступні джерела: матеріали сайтів "Етнохата" та "Українські традиції".