Мита Трампа: ЄС згоден на єдину ставку, але висунув США низку умов

Європейський Союз готовий прийняти універсальне мито на експорт до США, але в обмін на зниження тарифів на продукцію низки стратегічних галузей.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Bloomberg.
Джерела видання, що володіють інформацією про переговори, зазначають, що Брюссель готовий погодитися на торгову угоду зі Сполученими Штатами, що передбачає застосування універсального мита в розмірі 10% на значну частину європейського експорту.
Водночас, у ЄС наполягають на зниженні ставок для окремих ключових галузей, таких як фармацевтика, алкогольна продукція, напівпровідники та цивільна авіація.
Крім того, ЄС домагається від США запровадження квот або винятків, які дозволили б зменшити чинні мита: 25% на автомобілі та автозапчастини, а також 50% на сталь і алюміній.
Європейська комісія, яка представляє ЄС у торгових переговорах, вважає запропоновану угоду дещо вигіднішою для США, але загалом прийнятною для Брюсселя.
У Bloomberg нагадали, що Євросоюз має час до 9 липня, щоб досягти торгової домовленості з президентом США Дональдом Трампом до того, як мита на майже весь європейський експорт до США зростуть до 50%.
За даними Віденського інституту міжнародних економічних досліджень, у 2024 році країни ЄС експортували до США автомобілів та автозапчастин на суму 52,8 млрд євро, що робить США найбільшим ринком для цього сектору.
Обсяги експорту сталі й алюмінію за минулий рік становили 24 млрд євро, основними експортерами були Німеччина, Італія та Франція.
Перебіг переговорів і базові пропозиції
ЄС та США наразі впевнені у можливості досягнення проміжної угоди до 9 липня, яка дозволила б продовжити переговори після зазначеного строку. Очікується, що документ буде охоплювати як тарифні й нетарифні бар’єри, так і закупівлі ключових американських товарів, а також буде визначати напрями стратегічної співпраці.
За даними джерел, цього тижня віце-президент Єврокомісії та керівник напряму зовнішньої торгівлі Марош Шефчович очолить делегацію до Вашингтона для продовження переговорів.
В Єврокомісії наголошують, що оптимальним результатом залишається досягнення домовленості в принципі, хоча наразі неможливо точно спрогнозувати терміни дії можливих проміжних угод.
ЄС також наполягає, щоб чинні й заплановані секторальні мита США, зокрема на автомобілі та метали, були предметом переговорів на початковому етапі.
У межах обговорень сторони також розглядають питання нетарифних бар’єрів, які ЄС пропонує вирішувати через ініціативу зі спрощення процедур. Крім того, пропонується вивчення можливостей для стратегічних закупівель у стратегічних сферах, таких як скраплений природний газ і технології штучного інтелекту.
ЄС також висловив готовність співпрацювати зі США у сфері спільних викликів економічної безпеки. За оцінками Брюсселя, наразі американські мита охоплюють приблизно 380 млрд євро, що дорівнює близько 70% усього європейського експорту до США.
У понеділок, 30 червня, Єврокомісія отримала від США пропозицію, яка охоплює мита, нетарифні бар’єри та напрями стратегічного співробітництва. Однак, як зазначають джерела, конкретні подробиці, зокрема можливі тарифні ставки, країнам-членам представлені не були.
Чотири сценарії та контрзаходи ЄС
Як повідомляють джерела, перед дедлайном 9 липня, у Брюсселі розглядають чотири можливі сценарії майбутніх подій:
- укладення угоди з прийнятним рівнем асиметрії;
- неприйнятна, однобока пропозиція США;
- продовження переговорів після дедлайну;
- вихід Трампа з перемовин і різке підвищення тарифів.