США поставили "на паузу" передачу зброї для України? Що відомо на цю мить

Американські медіа з посиланням на підтвердження Білого дому масово повідомили про рішення Пентагону призупинити постачання ракет ППО та інших боєприпасів до України. Київ вже відреагував та заявив, що запросив дзвінок до США, аби з'ясувати всі обставини.
Що за цим стоїть і які несе за собою ризики - РБК-Україна зібрало в матеріалі нижче.
Головне:
Фото: схвалити паузу в постачанні зброї Україні Пентагон вирішив після того, як міністр оборони Гегсет наказав провести оцінку стану американських арсеналів (Getty Images)
ЗМІ: Білий дім підтвердив
Низка американських ЗМІ повідомило, що Білий дім вже підтвердив призупинення поставок деякої зброї Україні. Вони цитують речницю Білого дому Анну Келлі, яка заявила, що рішення було прийнято, "аби поставити інтереси Америки на перше місце".
"Сила Збройних сил Сполучених Штатів залишається безперечною - просто запитайте Іран", - цитують Келлі американські видання.
Водночас, як стверджує Колбі, Пентагон "продовжує надавати президенту США надійні варіанти для продовження військової допомоги Україні".
"Міністерство ретельно вивчає та адаптує свій підхід до досягнення цієї мети, водночас зберігаючи готовність збройних сил США до виконання оборонних пріоритетів адміністрації", - цитує його Axios.
Яке озброєння "на паузі"?
Як дізналися журналісти NBC News, озброєння, постачання якого призупинено, включає:
Фото: пауза у постачанні ракет до ППО відбувається саме тоді, коли Україна особливо потребує захисту від масованих російських авіаударів (Getty Images)
Як реагує Україна
Член комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки, нардеп Федір Веніславський в коментарі РБК-Україна повідомив, що українська сторона не отримувала офіційного підтвердження про призупинення постачання ракет до ППО та інших снарядів з боку США.
Втім, він зазначив, що Україна, розуміючи ризики сучасних міжнародно-політичних реалій, пропрацьовувала різні варіанти для того, щоб мінімізувати для себе негативні наслідки, а тому має "певний запас потужностей".
В Міноборони України також підтвердили, що не отримували офіційних повідомлень про зупинення чи перегляд графіків постачання погодженої оборонної допомоги від США.
"Міністерство оборони України запросило телефонну розмову з колегами зі США для додаткового уточнення деталей. Про результати контактів з нашими американськими партнерами буде додатково повідомлено на рівні Міністерства оборони України та Міністерства закордонних справ України", - заявили в пресслужбі українського відомства.
При цьому радник глави Офісу президента Михайло Подоляк сьогодні в ефірі українського телеканалу Freedom заявив, що постачання зброї з боку США нібито продовжується.
"Постачання тривають на сьогоднішній день. Це виглядало б дуже дивно, це виглядало б антигуманно, - перестати постачати протиракети, давайте так говорити, особливо до систем Patriot, які абсолютно явно захищають, масштабно захищають цивільне населення в Україні", - сказав Подоляк.
Примітно, що на тлі повідомлень про призупинення поставок сьогодні до українського МЗС запросили тимчасового повіреного у справах США в Україні Джона Гінкеля.
І ключовою темою розмови з американським дипломатом стала саме військова допомога США та оборонна співпраця двох держав на тлі ескалації Росією агресії та терору проти України.
"З української сторони було підкреслено, що будь-яка затримка чи зволікання з підтримкою оборонних спроможностей України лише спонукатиме агресора продовжувати війну та терор, а не шукати миру", - повідомили в пресслужбі МЗС.
Коротку заяву пізніше зробив і керівник Офісу президента Андрій Єрмак.
"Ми працюємо, менше рефлексуйте на гучні заголовки про оборонку, вагу має лише офіційна інформація", - написав він у Телеграм-каналі.
США призупинили передачу ракет до ППО, коли Україна потребує захисту від російських атак?
Про дану паузу стали повідомляти менш ніж через тиждень після того, як президент Трамп обговорив питання протиповітряної оборони з президентом України Володимиром Зеленським на саміті НАТО в Гаазі (Нідерланди).
Тоді, після спілкування із Зеленським Трамп дав пресконференцію, на якій, відповідаючи на питання української кореспондентки BBC про системи ППО Patriot і про те, чи готові США продати їх Україні в той час, коли Росія посилила бомбардування українських міст, він пообіцяв "перевірити", чи зможуть США надати деякі з них.
"Так, вони (Україна - ред.) справді хочуть мати протиракетні ракети, як вони їх називають, "Петріоти". І ми подивимося, чи зможемо зробити деякі з них доступними, розумієте? Їх дуже важко одержати. Нам вони також потрібні. Ми поставляємо їх до Ізраїлю. І вони дуже ефективні, на 100% ефективні, важко повірити, наскільки ефективні. І, як ви, напевно, знаєте, вони хочуть цього більше, ніж будь-що інше", - сказав Трамп.
Президент США під час спілкування з журналістами назвав майже годинну зустріч із Зеленським "дуже приємною", при цьому зазначив, що у них з українським колегою "були важкі часи" в минулому.
Імовірно, під цим Трамп мав на увазі їх суперечку в Білому домі, яка сталася між ними в березні цього року у стінах Овального кабінету перед телекамерами. Нагадаємо, що тоді США також призупиняли допомогу, але повністю. Також Вашингтон ставив на паузу обмін розвідувальною інформацією з Україною.
Тоді у Трампа пояснювали, що пішли на такий крок, аби "примусити" українську владу погодитися на угоду, яка нібито має зупинити війну. Однак обидві паузи згодом були зняті. Втім, за оцінками аналітиків, ця пауза все ж серйозно вплинула на перебіг Курської операції, коли українських воїнів почала відтісняти російська армія, залучаючи солдатів КНДР.
Під час підготовки матеріалу використовувалися публікації: Politico, CNN, New York Times, NBC News, BILD, Financial Times, заяви ОП, Міноборони України, МЗС, а також ексклюзивний коментар члена комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки, народного депутата Федора Веніславського.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.
- Хто у США вирішив призупинити постачання зброї Україні?
- Не лише ракети до Patriot. Яка зброя потрапила під "паузу"?
- Що каже Білий дім про призупинення допомоги?
- Як це рішення може вплинути на ситуацію на фронті?
- Як реагує українська влада?
- Коли можуть відчутися наслідки цієї "паузи"?

- десятки ракет PAC3 для систем ППО Patriot, які здатні збивати балістику;
- тисячі 155-мм артилерійських боєприпасів;
- понад 250 високоточних ракет GMLRS, які використовуються для РСЗВ HIMARS;
- понад 100 ракет Hellfire, які використовують їх для пуску з землі та ураження наземних цілей на дальності до 8 км;
- десятки ракет класу "земля-повітря" Stinger; ракет класу "повітря-повітря" AIM-7 (призначених для винищувачів F-16); гранатометів.
