Реформа житлової політики не звужує права військових, - Шуляк

Житлова реформа не позбавить військових права на житло, а навпаки держава запроваджує чіткі й прозорі механізми. Військові зможуть отримати житло у власність, у тимчасове користування як службове або через фінансово-кредитні програми.
Про це наголосила голова комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниця партїі "Слуга Народу" Олена Шуляк, пише РБК-Україна з посиланням на коментар "Телеграфу".
"Застарілий Житловий кодекс 1983 року, який скасовується після ухвалення законопроєкту №12377, насправді геть не передбачав безоплатне житло у власність, попри поширені міфи", - пояснила парламентарка.
Він, за її словами, гарантував лише користування житлом, а не передачу права власності. А упередження про те, що держава "повинна забезпечити житлом" - наслідок масової приватизації в 90-х роках.
"На практиці це виглядало так: службове житло, придбане за державні кошти, масово виводилося з обігу й переходило у приватну власність. Це відбувалось доволі строкато, дуже часто у власність не до тих людей, які дійсно цього потребували. Водночас сама система службового житла майже не розвивалася й тому зараз його катастрофічно не вистачає. Ба більше, майже немає", - зауважила нардепка.
За її словами, саме тому житлова реформа не звужує права, а створює основу для прозорого житлового забезпечення, в тому числі військових. Законопроєкт, днями ухвалений у першому читанні не змінює норм спеціального закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», де чітко визначено: військові з вислугою понад 20 років, звільнені за віком чи станом здоров’я, а також родини загиблих мають право на безоплатне житло в приватну власність. Однак також зберігається право на службове житло.
"Жодних норм про примусове виселення після завершення служби в законі немає. Питання житлових прав військових залишаються у сфері дії окремого закону, який і надалі регулюватиме ці гарантії", - наголосила Шуляк.
Вона зазначила, що до другого читання документ буде доопрацьований з урахуванням пропозицій силових структур - саме для того, щоб врахувати всі особливості служби військових, поліції та рятувальників.
Яким буде житло для військових: власність, оренда, службове житло
Законопроєкт №12377 передбачає можливість для військових отримати житло в кілька способів:
- у власність - через окрему державну програму для категорій, які мають на це право за чинним законодавством;
- у тимчасове користування - як службове житло на період служби;
- через фінансово-кредитні механізми - у тому числі іпотеку, оренду з правом викупу, соціальні програми.