Gazeta.vn.ua
← Назад до новин

Отримуєте гроші з-за кордону? Як задекларувати дохід і не платити податки двічі

Всі новини | 22.07.2025

Отримуєте гроші з-за кордону? Як задекларувати дохід і не платити податки двічі
Фізичні особи - резиденти України - зобов'язані декларувати доходи, отримані як на території нашої країни, так і поза її межами. Тобто іноземні доходи підлягають оподаткуванню в Україні. Про це повідомляє РБК-Україна із посиланням на прес-службу Державної податкової служби України. Як оподатковуються іноземні доходи Згідно з інформацією ДПС, іноземні доходи включають будь-які доходи, отримані резидентами за межами митної території України або ж на непідконтрольних територіях (у тому числі від будь-яких видів їх діяльності). Такі доходи оподатковуються:
  • податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18%;
  • військовим збором за ставкою 1,5% - при отриманні до 31.12.2024 включно;
  • військовим збором за ставкою 5% - нараховані (виплачені) з 01.01.2025.
"При отриманні іноземного доходу у валюті, сума такого доходу підлягає перерахунку у гривні за курсом НБУ на дату його нарахування (отримання)", - зауважили у податковій службі. Як задекларувати іноземні доходи Фізичні особи, які отримали іноземні доходи, зобов'язані подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи до 1 травня року, наступного за звітним. Це стосується також і самозайнятих осіб. Якщо людина - не в Україні, подати декларацію можна перебуваючи за кордоном:
  • фізично - поштою - з повідомленням про вручення та описом вкладення не пізніше ніж за 5 днів до граничного терміну подання;
  • віддалено - в електронній формі - через Електронний кабінет платника податків (за наявності електронного ключа).
Зазначається, що сплатити суму податкового зобов’язання, визначену в декларації, необхідно до 1 серпня року, наступного за звітним. Чи зараховуються податки, сплачені за кордоном У Державній податковій службі пояснили, що суми податків, сплачених за межами країни, можуть бути зараховані при розрахунку податкових зобов'язань в Україні. Для цього необхідно надати довідку від іноземного податкового органу - про суму сплаченого податку, базу та/або об'єкт оподаткування. "Вона має бути легалізована, якщо інше не передбачено міжнародними договорами", - зауважили у ДПС. У разі відсутності підтвердних документів, платник може подати заяву до податкового органу за своєю податковою адресою - для перенесення строку подання декларації (до 31 грудня року, наступного за звітним). Уточнюється, що сума сплаченого податку за межами країни зараховується у сумі, що не перевищує суму податку, яку потрібно сплатити в Україні. Чи потрібно декларувати допомогу, отриману з іноземних джерел Насамкінець у Державній податковій службі пояснили, чи потрібно українцям декларувати допомогу, отриману з іноземних джерел під час воєнного стану. Так, якщо ви через російську агресію отримали тимчасовий захист за кордоном, то не підлягає оподаткуванню допомога, отримана:
  • від іноземних держав та їх державних фондів;
  • від компаній чи організацій, які здійснюють благодійну діяльність.
"Вона не включається до загального оподатковуваного доходу до моменту скасування воєнного стану", - уточнили в ДПС. Отже, якщо платник податку отримував лише таку допомогу, обов'язок щодо подання податкової декларації вважається виконаним. "Якщо ж були інші доходи, вони підлягають декларуванню відповідно до загального порядку", - підсумували у податковій. Нагадаємо, раніше ми розповідали, що дехто з українців, які виховують двох або більше неповнолітніх дітей, можуть отримати важливу державну допомогу - податкову соціальну пільгу. Тим часом голова комітету Верховної Ради з питань бюджету Роксолана Підласа повідомила, чи буде в Україні нове підвищення податків. Читайте також, чи можна вести бізнес під час служби в ЗСУ й чи потрібно мобілізованим підприємцям сплачувати податки. Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.