Що таке теорія "мертвого Інтернету" і чому вона знову стала актуальною

Теорія "мертвого інтернету" (Dead Internet Theory) набула популярності у 2021 році на різних форумах. Згідно з нею, інтернет "помер" ще в 2016 році, а більшість контенту сьогодні нібито створюють АІ-боти. Також припускають, що ШІ може використовуватися для маніпулювання громадською думкою в межах якоїсь зловісної стратегії.
Про те, як теорія "мертвого інтернету" може бути пов'язана з ШІ, розповідає РБК-Україна з посиланням на сайт CNET.
Повернення теорії на хвилі TikTok і генеративного ШІ
Через кілька років теорія знову набирає популярності - вже на тлі зростання інтересу до генеративного ШІ. Автори в TikTok почали розбирати її і наводити приклади.
Так, користувач під ніком SideMoneyTom у березні 2024 року опублікував відео, де показав безліч майже ідентичних зображень Ісуса, створених ШІ і розміщених із різних акаунтів у Facebook.
Ці публікації не викликають великого інтересу, але все ж регулярно потрапляють у стрічки користувачів. Творець відео припускає, що цими акаунтами керує ШІ, і вони не мають стосунку до реальних людей.
Щоб зрозуміти природу таких явищ, варто згадати, як працює генеративний ШІ. Згідно з даними Monetate, такі системи використовують алгоритми машинного навчання і навчальні вибірки, щоб генерувати текст, зображення, відео, музику і навіть програмний код, який "схожий" на створений людиною.
Однак навіть найбільш просунуті моделі, такі як LLM (великі мовні моделі), не завжди точні. У звіті Асоціації сприяння розвитку штучного інтелекту (AAAI) підкреслюється, що, незважаючи на успіхи в міркуванні, ШІ все ще потребує додаткової перевірки на коректність.
Можливо, ви вже спілкуєтеся з ботами
Ще один аргумент прихильників теорії: більшість акаунтів в інтернеті - це не люди, а боти. У коментарях під постами можна все частіше помітити шаблонні, безглузді відповіді від акаунтів, які не мають стосунку до теми.
Так, взимку 2023 року користувачі соцмережі Bluesky почали скаржитися на спам відповідей від "ввічливих, але нав'язливих" ботів, які вступають у суперечки
Ознаки, за якими можна запідозрити АІ-бота:
- короткий або надмірно точний опис у профілі (або його відсутність)
- відсутність реальних фото або наявність згенерованих АІ-зображень
- новий акаунт із малим числом підписників
- підозріле співвідношення підписників і лайків
- спам-коментарі із сумнівними посиланнями.
- Наскільки безпечно використовувати ШІ у сфері ментального здоров'я
- В Японії зафіксували новий світовий рекорд швидкості інтернету
- 15 найнебезпечніших місць в Інтернеті, де ви ризикуєте втратити все